Energia słoneczna – ciekawe fakty

0
280

Zabawne fakty na temat energii słonecznej są popularne w każdym wieku. Ludzie chcą poważnych informacji na temat energii słonecznej, ale czasami nawet poważne mogą być wyrażone w zabawnych faktach.

Zabawne fakty na temat energii słonecznej obejmują między innymi fakt, że w ciągu godziny wystarczająca ilość światła słonecznego dociera do powierzchni ziemi, aby zaspokoić potrzeby energetyczne całego świata przez cały rok. Wyobrażać sobie! Ta informacja pochodzi od American Solar Energy Society.

Oto kilka ciekawych faktów na temat energii słonecznej.

12 ciekawych faktów na temat energii słonecznej

* Już w 1921 roku Pokojową Nagrodę Nobla przyznano za eksperymenty z energią słoneczną i fotowoltaiką. Został przyznany Albertowi Einsteinowi.

* Gdy krzem jest pobierany z zaledwie jednej tony piasku i stosowany w fotowoltaicznych panelach słonecznych, krzem ten może wytwarzać tyle samo energii elektrycznej, co 500 000 ton płonącego węgla.

* W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 10 000 domów, które czerpią energię całkowicie z energii słonecznej.

* Prawie 200 lat temu brytyjski astronom John Herschel gotował jedzenie z wykorzystaniem energii słonecznej podczas podróży do Afryki.

* Kalifornia otworzyła swoją pierwszą dużą elektrownię słoneczną w 1982 roku.

* Energia słoneczna może obniżyć rachunki za wodę o ponad 50 procent każdego roku w domu, w którym model słoneczny zastępuje elektryczny podgrzewacz wody.

* Według danych Departamentu Energii cena paneli fotowoltaicznych (PV) spadła o 200 procent w ciągu ostatnich 30 lat. Właściciele płacą teraz od 10 do 40 centów za kilowatogodzinę.

* Badanie przeprowadzone przez Departament Energii USA (USDOE) wykazało, że warunki energii słonecznej były zbliżone do idealnych (99 procent) w San Francisco w dniu 14 czerwca 2000 r. W tym dniu 100 000 klientów w tym obszarze straciło moc. Energia słoneczna mogła zapewnić wszystko, czego potrzebowali.

* Inne badanie USDOE wykazało, że dachy kalifornijskich budynków miejskich i hrabstw, pokryte słonecznymi panelami fotowoltaicznymi, mogą generować 200 megawatów czystej energii elektrycznej! Pokryj dachy szkoły w Kalifornii panelami energii słonecznej, a dodasz 1500 megawatów więcej do szczytowego źródła zasilania w stanie.
* W Kalifornii pokrycie każdego dostępnego dachu komercyjnego i przemysłowego panelami słonecznymi może generować całą energię elektryczną potrzebną w tym stanie w ciągu dnia.

* Niemcy w najlepszy sposób wykorzystują energię słoneczną, chociaż klimat obejmuje wiele pochmurnych dni.

* Energia słoneczna potrzebuje zaledwie około 8 minut, aby przenieść się ze Słońca na Ziemię.

Sugestie dla nauczycieli: zorganizuj konkurs, aby dowiedzieć się, która grupa uczniów może odkryć najbardziej zabawne fakty na temat energii słonecznej.