Jak uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej?

0
267

W ostatnich latach odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obowiązek wymiany pieców węglowych skłania właścicieli domów jednorodzinnych do tego, by zaczęli rozglądać się za alternatywnymi rozwiązaniami, korzystnymi dla ich gospodarstwa. Często największą przeszkodą okazują się ograniczone finanse, niezbędne do wykonania jednej z wybranych instalacji. Na szczęście w ostatnim czasie to się zmienia! Dzięki dużej ilości programów oferujących dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, z roku na rok można zauważyć coraz więcej mikroinstalacji na dachach budynków. Możliwości pozyskania dotacji bądź kredytów są bardzo duże, trzeba jednak wiedzieć gdzie i w jakim czasie należy się zgłosić, by zdążyć dołączyć do jednego z programów, przewidzianych na aktualny rok.

Niezbędne formalności i dokumentacja

W zależności od programu, z jakiego chce się skorzystać, można uzyskać pomoc w postaci bezzwrotnej dotacji bądź pożyczki. Dopasowanie oferty do swoich oczekiwań jest niezwykle ważne, bowiem pozwala ona znacznie obniżyć koszta inwestycji i przyspieszyć jej zwrot w postaci pozyskanej ze słońca energii. Dlatego przed wybraniem programu należy dokładnie przejrzeć oferty okolicznych firm oraz oszacować całkowity koszt fotowoltaiki, zależny od ilości paneli i mocy instalacji. Dopiero wtedy można zdecydować się na konkretny program, składając wnioski online w odpowiednich portalach/ bankach lub urzędach.

Wśród nich znajdują się i takie dotacje, które wymagają od uczestników wcześniejszego założenia fotowoltaiki wraz z pełnym pokryciem kosztów. Dopiero po odbiorze instalacji przez zakład energetyczny i podłączeniu się do sieci, można składać wnioski o zwrot kosztów. Nie jest tak jednak we wszystkich przypadkach.

Aktualne programy z dofinansowaniami

Największym i zarazem najpopularniejszym programem, wspierającym osoby zakładające instalacje fotowoltaiczne, jest „Mój Prąd”. Oferuje on bezzwrotne dotacje dla gospodarstw domowych, które decydują się na panele słoneczne o mocy nieprzekraczającej 10 kWp. Wystarczy w odpowiednim czasie złożyć wniosek przez stronę internetową, załączyć wszystkie niezbędne dokumenty i czekać na odpowiedź. Warto wiedzieć, że budżet na każdy rok jest ściśle określony, więc im prędzej przystąpi się do programu, tym większa szansa na uzyskanie bezzwrotnej dotacji o maksymalnej wysokości 5 000 zł.

Pozostała kwota, przeznaczona na instalację fotowoltaiczną, podlega tak zwanej uldze termomodernizacyjnej. Każde gospodarstwo domowe, wykorzystujące odnawialne źródła energii, ma prawo skorzystać z ulgi podatkowej. Jedynym wymogiem, by z niej skorzystać, jest odpowiednie wypełnienie zeznania podatkowego właścicieli budynku. Wysokość ulgi na jedną osobę nie może przekroczyć 53 000 zł na wszystkie przedsięwzięcia związane z termomodernizacją. Oczywiście trzeba spełnić kilka warunków – budynek musi być zakończony, osoba odliczająca musi być właścicielem lub współwłaścicielem, a całe przedsięwzięcie musi zostać zakończone w ciągu 3 lat.

Poza dofinansowaniami dla osób prywatnych, istnieją również dotacje dla firm oraz rolników. Program „Argoenergia” czy program „Energia Plus” są znacznie bardziej skomplikowane, niż w przypadku pojedynczych gospodarstw domowych. Decydując się na fotowoltaikę dla firm czy gospodarstwa rolnego warto dokładnie zapoznać się z zasadami dotacji oraz lokalnymi programami, które mogą okazać się znacznie korzystniejsze, niż rządowe dofinansowania.

Oczywiście zawsze można zdecydować się na kredyt bądź starać się samodzielnie pokryć całkowite koszta instalacji. Tylko w takim przypadku znacznie dłużej trzeba czekać na moment zwrócenia się inwestycji. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto dołączyć do jednego z dostępnych programów oferujących dofinansowania, by móc cieszyć się korzyściami z energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.