Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy zakupie instalacji fotowoltaicznej?

0
186

Fotowoltaika jest rozwiązaniem jakimi interesuje się wiele osób. Można śmiało powiedzieć, że instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu stała się modna. Jest to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. O czym warto pamiętać aby inwestycje w fotowoltaikę byłą opłacalna?

Prawidłowe dobranie wielkości instalacji

Po pierwsze, warto pamiętać o prawidłowym dopasowaniu wielkości instalacji fotowoltaicznej do potrzeb energetycznych. Jeśli zostanie zakupiona zbyt duża instalacja to czas zwrotu z inwestycji znacząco się wydłuży. Jeśli z kolei wielkość instalacji będzie zbyt mała to rachunki nie zostaną zmniejszone tak jakby się tego oczekiwało co oczywiście nie jest optymalnym rozwiązaniem. Dlatego bardzo ważne jest przemyślenie jeszcze na etapie projektowania jakie będą rzeczywiste potrzeby energetyczne.

Zakup paneli po rynkowej cenie oraz skorzystanie z dofinansowania

Po drugie, nie bez znaczenia pozostaje sam koszt zakupu instalacji, jak wiadomo na cenę wpływa znacznie więcej czynników niż tylko i wyłącznie wielkość instalacji. Panele fotowoltaiczne powinny zostać sprzedane po cenie rynkowej a nie po nieco zawyżonej (co praktykują niektóre firmy). Do tego warto zainteresować się różnymi dotacjami oraz ulgami, których obecnie na rynko nie brakuje. Takie programy jak Czyste powietrze, Mój prąd lub ulga termomodernizacyjna to szansa na znaczne zredukowanie kosztów inwestycji.

Wykorzystanie prądu do ogrzewania domu

Po trzecie, zdecydowanie warto rozważyć zastosowanie pompy ciepła. Pozyskany niemal darmowo prąd można wykorzystać nie tylko do bieżących potrzeb energetycznych ale także do ogrzewania budynku dzięki czemu oszczędności mogą być jeszcze większe.

Podjęcie współpracy z rzetelną firmą

Nie da się ukryć, że duży wpływ na ostateczny sukces ma podjęcie współpracy z rzetelną firmą specjalizującą się we wdrożeniach instalacji fotowoltaicznych. Wysoka jakość oferowanych paneli fotowoltaicznych oraz niska cena to oczywiście ważne elementy ale nie najważniejsze. Liczy się też doradztwo oraz wsparcie merytoryczne. Rzetelna firma powinna potrafić doradzić klientowi jakie rozwiązania będą optymalne w jego indywidualnym przypadku. Każda instalacja fotowoltaiczna nie jest taka sama (chociażby ze względu na różny kąt padania promieni słonecznych, różne nachylenie dachu, różne potrzeby energetyczne oraz szereg innych czynników). Bardzo dobrze, gdy poza fachowym doradztwem firma wdrażająca instalacje jest w stanie kompleksowo pomóc w sprawach formalnych takich jak zgłoszenie instalacji do sieci, ubieganie się o dofinansowania oraz organizacja finansowania (np. leasing lub niskooprocentowany kredyt).